Dil Eğitimi


“Kaç senedir İngilizce görüyorum, halen İngilizce konuşamıyorum ” serzenişini çok duyarız.
Defalarca kurslara gidilmesine rağmen de beklenilen sonuç alınamaz çoğu kez. Peki, ama sorun ne?
Sanırım öncelikli olarak öğrenme tekniğinde bir sorun olduğunu düşünmek gerekiyor. “Öğrenmeyi öğrenmek gerekir” sorunun tespiti için doğru çıkış noktası. Yani bu “öğrenmeyi öğrenme” metodunu, ister tenis oynamada ister Japonca öğrenmede istersek de herhangi bir davranışımızdan vazgeçmek ya da yeni bir davranış elde etmek için kullanabiliriz.

“Bu dili neden öğrenmeliyim?”
“Bütün canlılar doğduklarında yüzme yeteneğiyle dünyaya gelirler. Sonra insana yüzemeyeceği öğretilir ve insan korkutulur.

Sonra tekrar kurslar açılarak yüzme öğretilir”.
Dolayısıyla öğrenmeyi öğrenme teknikleri içinde bilmemiz gereken başlıca husus, çok yüksek bir yeteneğe doğuştan sahip olduğumuz ve doğru sorular sorarak önümüzü açabileceğimiz gerçeği.
Yabancı dil öğrenmeye karar verdikten sonra öncelikli olarak güçlü bir "öğrenme nedenini hedef olarak belirlemek gerekiyor. Daha iyi bir iş bulma, turistlerle konuşabilme, yurt dışına çıkabilme vs.

Dili nereden öğrenmeli?
Hedef belirledikten sonra bir dil kursuna gitmek işe yarayabilir. Ama “Ben bunu kendi kendime de öğrenebilirim” diye kararlılığınızı ortaya koyarsanız, kitaplarla da pekâlâ başka bir dilde yol kat edebilirsiniz.
Tekrar edin; Bir dili sıfırdan öğrenmeye niyetliyseniz, bu konuda hazırlanmış eğitim DVD’leri çok işinize yarar.
İster videodan isterseniz de kurstan öğrenin, ilk kural, kesinlikle bol tekrar yapmaktır. “Anladım” deyip notlarınıza bir daha hiç bakmazsanız unutmanız çok kolaydır.
Yabancı dergi alın ; Dil öğrenme sürecini zevkli bir hobiye dönüştürmeye çalışın.
Bunun için zevkinize, ilgi alanlarınıza uygun yabancı dergilerden satın alın.
Film seyredin ; Film seyretmek, yabancı dili öğrenmek için en eğlenceli yollardandır. Bu sayede kelimelerin telaffuzuna kulak aşinalığınız gelişir. Film izleme eyleminden maksimum yararlanmak için DVD filmleri orijinal sesi ve eğer İngilizce öğreniyorsanız İngilizce altyazılı olarak seyredin. Türkçe altyazı kesinlikle işe yaramaz. Benden söylemesi!
Ayrıca öğrendiğiniz yabancı dile ait yerel kavramları, deyimleri keşfetmenin en iyi yolu, film izlemek ve şarkı sözlerini takip etmektir. Bunlar "İngilizce (ya da başka yabancı dilde) düşünme" sürecini hızlandırır.
Müzik dinleyin ; Müzik dinlemek hem keyifli, hem de parçanın sözlerini farkında olmadan dilinize dolayabileceğiniz yararlı bir enstrümandır. Kelimelerin telaffuzunu, hafızada kalıcılığını, kelime dağarcığınızın genişlemesini kolaylaştırır. Kendi dilimize de çevrilmiş birçok İngilizce parça bulunmakta, o parçaları Türkçe çevrimiyle dinlemekte
İngilizce öğrenmenize katkı sağlayacaktır.
Konuşun, konuşun, konuşun

Pratik yapmak, öğrenmek için en önemli adımdır. "Yanlış yapacağım" korkusuna kapılıp kendinizi konuşmaktan alıkoymayın. Çat pat da olsa konuşmaya çalışın. Önemli olan konuşma konusunda özgüven kazanmaktır. Bu sorunu aştığınızda daha akıcı bir konuşma seviyesine kavuşabilirsiniz.
O ülkeye gidin; Son olarak önerimiz, öğrenmeye çalıştığınız yabancı dilin konuşulduğu ülkede bir süre bulunmak. Bu satırların yazarının naçizane önerisi test edilmiş ve onaylanmış bir yöntemdir.
Konuşulan dil sizin öğrenmeye çalıştığınız dil olduğunda ve işlerinizi yapmak için o dilde konuşmak zorunda kaldığınızda, dilinizi geliştirmeniz kolaylaşır. Karşınızdaki yabancıların sizi anladıklarını hissettiğinizde özgüveniniz yerine gelir ve üzerinizdeki utangaçlığı atarak konuştuğunuz dile daha çok hakim olabilirsiniz.